Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

mentor

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> mentor
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
socjoadmin



Dołączył: 30 Lis 2005
Posty: 12

PostWysłany: Nie Sty 01, 2006 4:12 pm    Temat postu: mentor Odpowiedz z cytatem

"słowo mentor pochodzi od imienia jednego z głównych bohaterów Odysei Homera. Odyseusz,król Itaki, pozostawił swego syna Telemacha pod opieką Mentora, mądrego nauczyciela. Mentor kształtował osobowość młodego księcia, uczył go odpowiedzialności i rozwijał jego umiejętności przywódcze.
W dzisiejszych czasach mentor oznacza osobę zaangażowaną w czyjś rozwój, nauczanie go i wydobywanie jego ukrytego potencjału.
Ludzie sukcesu mają wiele wspólnych cech, a jedną z nich jest to, że osiągnięcia nie były tylko ich zasługą. Rozwijając się na wiele sposobów korzystają z wiedzy, mądrości i doświadczenia innych. Zawsze jednak konieczna jest inicjacja, zaangażowanie i kreatywność.
Dziś mentorzy są ważniejsi niz kiedykolwiek. Przestały istnieć tradycyjne drogi kariery. Nie ma już kierownika, który uważnie prowadził i nadzorował każdy krok młodszego współpracownika. Paternalistyczna organizacja, która sprawowała nad tobą opiekę, została rozwiązana i wysprzedana. Zostałeś sam. A może nie?"
"(...) Zespół sznowanych nauczycieli i mentorów, z którymi pozostajesz w stałym kontakcie,zapewni ciągłość wszystkich etapów twojego rozwoju. Nauczyciele pozwolą ci popełniać błędy, ale nie te nieodwracalne. Pomogą ci stworzyć bezpieczne otoczenie, w którym będziesz mógł się rozwijać. Musisz jednak przejąć inicjatywę, podtrzymywać kontakty z nimi i prosić o wskazówki.
Mentorzy to nie ratownicy. Nie oczekuj ,że rozwiążą każdy problem. Nie zawsze będą w stanie udzielić ci rady. Dobry mentor zdaje sobie sprawę,że masz więcej informacji i lepiej rozumiesz swoje problemy niż on. Nie wywiera nacisku, abyś zaakceptował rozwiązanie, do którego nie jesteś przekonany(...) Jeżeli mentor wykonuje swoje obowiązki niedbale, w ogóle nie wykazując inicjatywy, kontakty z nim pozbawione są magii. Zniechęcony student nie śmie prosić o radę innego nauczyciela. Nie ma wtedy wygranych. Niektórzy mentorzy wymuszają na swoich podopiecznych działania, do których ci nie są jeszcze przygotowani. W takiej sytuacji również nie ma wygranych.
(...)aby pomoc mentora była skuteczna,"musisz najpierw być głupi"
Wyznacz w swoim umyśle <<obszar głupoty>> i przygotuj się do nauki. Bądź pokorny. Jeżeli sądzisz ,że wszystko wiesz najlepiej, w twoim umyśle nie ma miejsca na nowe informacje. Największą przeszkodą w zakceptowaniu pomocy mentora jest zarozumialstwo i egocentryzm. Musimy naprawdę chcieć się zmienić,a to oznacza szczere spojrzenie na to, kim jesteśmy, czego nie wiemyi czego nam brakuje"
'Kiedy potrzebujesz osobistego nauczyciela? Zawsze. Szukaj nauczycieli, którzy mogliby być pomocni we wszystkich aspektach przedsięwzięć zawodowych. Miej wystarczajaco dużo pokory, by przyznać ,że czegoś nie rozumiesz. Rola twoich nauczycieli, stopień ich zaangażowania i odpowiedzialności będą różne, zależnie od twoich potrzeb. Nauczycielami mogą być koledzy, starsi lub młodsi. (Niektórzy z najlepszych nauczycieli informatyki nie ukończyli jeszcze dwunastu lat!) Mogą być innej płci, mieć inne tło społeczno-ekonomiczne, pochodzić z innego kraju lub być niepełnosprawni. Nie obowiązują żadne normy. Możesz mieć tylu osobistych nauczycieli, ilu potrzebujesz(...)
Nauczanie może przybierać różne formy,aby jednak było skuteczne, niezbędne są emocjonalne, dobre stosunki pomiędzy stronami i poczucie wzajemnych korzyści. Od nauczyciela i mentora możesz oczekiwać wysłuchania twoich problemów i zainteresowania nimi. Możesz spodziewać się pomysłów, spojrzenia z nowej perspektywy, ukierunkowania, szacunku, a być może również nowych informacji. Możesz oczekiwać szczerych opinii i uniesienia lustra na wysokość twojej twarzy, byś mógł uważnie się sobie przyjrzeć, oraz tego,że zachowanie tej osoby będzie dla ciebie wzorem".
inspiracją jest fragment książki "Zacznij działać" Susan Bixler , Lisa Scherrer (Wydawnictwo Rebis ,Poznań 2002)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> mentor Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group