Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

im wyższe płacisz podatki tym masz wyższy status

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
POwabik
Gość





PostWysłany: Pon Cze 25, 2012 11:37 am    Temat postu: im wyższe płacisz podatki tym masz wyższy status Odpowiedz z cytatem

Stereotypowe wyobrażenia o podatkach sprawiają, że ludzie w Polsce postrzegają je jako formę represji, a nie ich wkład do wspólnego dobra. Przypomina to trochę postawę pana domu, który obraża się na pozostałych domowników za to, że część z jego wynagrodzenia zamiast na głupoty i klamoty zamierzają przeznaczyć na wspólne cele, by normalnie funkcjonować i nie chodzić po prośbie po sąsiadach przy lada okazji.
Wyobraźmy sobie taką hipotetyczną sytuację. O statusie Polaka od 2013 roku w głównym stopniu decyduje jego wkład do budżetu państwa. Wprowadza się szarą, miedzianą , srebrną , złotą, platynową i diamentową kartę podatnika. Z każdą z nich wiążą się określone uprawnienia i przywileje, czyli mechanizmy znane z innych obszarów konsumpcji i życia społecznego. Ponadto obok (zamiast) listy najbogatszych Polaków, publikuje się listę podatników którzy w największym stopniu złożyli się na wspólne dobro. Gdzie w tej sytuacji powinieneś się znaleźć ze swoimi składkami do budżetu i dotychczasową postawą ? Z jakiej przestrzeni publicznej powinieneś/mógłbyś wówczas korzystać i w jakim zakresie? Za Nagrodę Nobla, bądź Tuska za ten pomysł z góry dziękuję.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Lip 20, 2012 11:06 am    Temat postu: zarabianie na płaceniu podatków również możliwe Odpowiedz z cytatem

Na płaceniu podatków polski obywatel też mógłby mieć szansę zarobić, a przynajmniej nie stracić.

W obliczu niepewności i zawirowań na rynkach finansowych wielu z nas szuka bezpiecznych lokat dla swoich pieniędzy.

Skarb państwa z kolei szuka sposobów na pozyskanie wolnych środków.

Proponuję rozwiązanie dzięki któremu obie strony mogą zyskać: obywatel -bezpieczną przystań dla swoich pieniędzy z określonym zarobkiem, skarb państwa - środki na bieżące potrzeby po umiarkowanych kosztach. Zasada jest prosta do zrozumienia i przeprowadzenia: każdy podatnik należności na poczet przyszłych rozliczeń z fiskusem (podatków z VAT czy dochodu) może wpłacić przed terminem (w wybranym przez siebie momencie i kwocie), a oprocentowanie z tego tytułu obniży wówczas wartość kwoty kolejnych zobowiązań, (które pojawią się w przyszłości) o odsetki wynikające z różnicy pomiędzy momentem wpłaty środków, a terminem wymagalności.

Ktoś powie tak, są obligacje skarbowe, lokaty w bankach itd. To prawda. Nie stanowi to jednak przeszkody dla poszerzania źródeł pozyskiwania środków i sposobów bezpiecznego ich lokowania. Bogactwo dostępnych instrumentów wzbogaca rynek, obywatela i państwo. Proponowane rozwiązanie wzbogaci głównie Polaków i Państwo Polskie.
Powrót do góry
pieniążek



Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 1

PostWysłany: Pią Lut 22, 2013 12:08 pm    Temat postu: podatki od bezrobotnych i permanentnie generujących straty Odpowiedz z cytatem

Bezrobotny XXI wieku w przeciwieństwie do osób żyjących w poprzednich epokach, nie koniecznie musi być bez pracy i egzystować na granicy ubóstwa. Dzisiejsza rzeczywistość stwarza cały szereg możliwości zdobywania środków na życie bez podejmowania pracy definiowanej według pojęć obowiązujących w czasie tworzenia się systemu kapitalistycznego.
Dlatego w okresie przejściowym pomiędzy rozwiązaniami wedle starego systemu, a spodziewanymi zmianami w nazewnictwie i normach pracy oraz źródłach finansowania budżetu państwa, przydałaby się korekta w sposobie naliczania podatków.
Jednostki generujące straty i niewykazujące przychodów z pracy powinny być opodatkowane z innych źródeł majątkowych.
Na koniec okresu rozliczeniowego kiedy wszyscy podatnicy składają PIt-y, osoby bez pracy, podmioty generujące straty w prowadzonej działalności gospodarczej lub osiągające nieadekwatne do zakresu i rodzaju działalności zyski powinny być obligatoryjnie zobowiązane do złożenia deklaracji o stanie majątku i prowadzonej działalności.
Na podstawie deklaracji zainteresowanego i norm ujętych w tabelach określony zostałby wymiar podatku alternatywnego (podymnego, pogłownego) uzależnionego od sytuacji majątkowej i stanu organizacji
podmiotu. Zabezpieczyłoby to i jego żywotne interesy i wkład do budżetu państwa zgodny z ideą sprawiedliwości społecznej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group