Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

samokoncept.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> psychologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
humorzasty



Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 10
Skąd: z domu

PostWysłany: Pon Gru 26, 2005 12:08 am    Temat postu: samokoncept. Odpowiedz z cytatem

"Samokoncept to zbiór przekonań na własny temat oraz na temat własnego życia i świata. Jest głównym programem twojego wewnętrznego komputera."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
potrawa



Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 1

PostWysłany: Sro Sty 11, 2006 1:36 am    Temat postu: Autoprezentacja. Odpowiedz z cytatem

"Socjolog Erving Goffman (1959) zauważył, że... "person" (osoba) pochodzi od łacińskiego "persona", oznaczjącego maskę." Zauważył więc, że już od dawna myśliciele i ludzie wielcy zauważyli, że prezentujemy własną osobę po przez pryzmat publicznego "ja". Natura ludzka skonstruowana jest tak, że posiadamy w sobie cztery osoby: "ja prawdziwe -prywatne" - przeznaczone dla samego siebie, ja publiczne" - prezentowane dla innych, "ja wyobrażone" - te, które wyobrażamy sobie my, że tak jesteśmy postrzegani i "ja postrzegane przez innych" czyli te, które widzi otoczenie i tak nas sobie wyobraża. Możemy więc zauważyć, że między wyobrażeniem własnym naszego ja i wyobrażeniem 'ja" jakie posiadza nasze otoczenie o nas mogą być rozbieżne. Mamy tutaj do czynienia bowiem z różnymi możliwościami postrzegania świata i osób przez uczestników danej rzeczywistości. Goffman nazywa to fasadami i frontami, teatrem i sceną, rolami różnych osób i światów. Nie da się nam uniknąć tych rozbieżności pomiędzy poszczególnymi składnikami "ja" prezentowanymi w ramach autoprezentacji, ponieważ każdy z nas postrzega świat w różnych paradygmatach i z różnych perspektyw.
Jedno jest pewne "...Autoprezentacja pomaga nam zatem uzyskać, to czego pragniemy i wytworzyć pożądany wizerunek właśnej osoby. Służy także istotnemu celowi społecznemu: dzięki niej otaczający nas ludzie dowiadują się, jak chcemy być traktowani, co umożliwia bezkonfliktowy przebieg interakcji społecznych (Goffman, 1959)."
Cytowane fragmenty pochodzą z: Douglas T. Kenrick, Steven L. Neuberg, Robert B. Cialdini "Psychologia Społeczna. Rozwiązane tajemnice." Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> psychologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group