Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

przeterminowane należności "w ręce" Skarbu Państwa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 9:29 pm    Temat postu: przeterminowane należności "w ręce" Skarbu Państwa Odpowiedz z cytatem

W realiach gospodarki rynkowej co tylko się da wyrywa się z rąk Państwa.
Prywatyzacja po okresie zadyszki ponownie nabiera rumieńców, a wraz z nią zwiększa się liczba obszarów w których Państwo Polskie ma niewiele do powiedzenia i z(a)robienia. Aż dziw bierze ,że w warunkach zmian w środowisku gospodarczym i w obliczu dziury budżetowej nie wprowadza się nowych rozwiązań mających na celu zwiększenie przychodów Skarbu Państwa.
Taką inicjatywą, która mogłoby poprawić budżet i równocześnie pełnić ważną funkcję regulacyjną wydaje się rozwiązanie w którym każde zobowiązanie nie wpłacone na czas na rachunek beneficjenta byłoby z mocy prawa wymagalne na rzecz Skarbu Państwa.
Podmiot, który nie uregulowałby należności w terminie już następnego dnia stawałby się dłużnikiem Skarbu Państwa, a podmiot który był drugą stroną transakcji nabywał prawa do ubiegania się o refundację kwoty, której został pozbawiony i zasilenie jego konta gotówką, kredytem kupieckim na preferencyjnych warunkach lub odpisem podatkowym.

W innej wersji rozwiązania odsetki od przeterminowanych należności byłyby obligatoryjne, a jeśli beneficjent by z nich zrezygnował, lub w skrajnym przypadku zadowolił się z jakichś powodów tylko częścią należnych mu pieniędzy wypłaconych przez dłużnika (lub pośrednika, tak jak to nieraz bywa na rynku długów), różnica pomiędzy należnością wymaganą, a kwotą beneficjentowi w rzeczywistości zapłaconą stanowiłaby zobowiązanie po stronie nabywcy na rzecz Skarbu Państwa.
Powrót do góry
POwabik
Gość





PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 10:24 am    Temat postu: pośrednictwo pracy (i nauki zawodu) w gestii panstwa Odpowiedz z cytatem

nie tyle monopol co dominującą pozycję w pośrednictwie pracy (i nauki zawodu) powinno mieć państwo. Sądzę, że cały system aktywizacji zawodowej powinien być przebudowany i stymulowany (prowadzony, koordynowany) głównie przez administrację (samo)rządową. Po zmianach ustrojowych, cywilizacyjnych i demograficznych rynek pracy w Polsce jest zbyt chaotyczny (rozregulowany) . Edukacja zawodowa i pośrednictwo pracy należą do głównych (pozaprodukcyjnych) czynników kształtujących rynek pracy, który z kolei odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa. Wydaje mi się że błędnymi są założenia, że rynek ureguluje się własnymi siłami. Jak każdy nie poddawany kontroli i korektom żywioł może podążyć w nieoczekiwanym kierunku... To co leży w interesie jednostek pośredniczących w zdobywaniu wiedzy, doświadczenia i pracy nie musi być i zazwyczaj raczej nie jest zbieżne z tym co leży w interesie społeczeństwa zamieszkującego dane terytorium. Przyglądając się temu co obecnie rozgrywa się w Polsce trudno oprzeć się pytaniu:
czy mielibyśmy tak liczną emigrację z Polski i tyle emocji przy podnoszeniu granicy wieku emerytalnego gdyby proces aktywizacji zawodowej w naszym kraju nie był pozostawiony na łaski żywiołu?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group