Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

internetowy adres domowy w dowodzie osobistym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cykady



Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 10

PostWysłany: Pon Lut 17, 2014 12:56 pm    Temat postu: internetowy adres domowy w dowodzie osobistym Odpowiedz z cytatem

Proponuję by w dowodach osobistych umieszczać adres poczty elektronicznej obywatela i traktować go jako element zameldowania w przestrzeni wirtualnej. Mógłby on być powiązany z numerem pesel lub innym ciągiem znaków przypisanych jednostce, w celu realizacji czynności administracyjnych i identyfikacyjnych.

Współczesna rzeczywistość jest taka,że człowiek coraz mniej jest "przywiązany do ziemi" i w mniejszym niż w przeszłości stopniu jest dostępny(osiągalny) w miejscu zameldowania. Ze względów zawodowych bądź osobistych całymi godzinami, dniami, tygodniami, a nawet miesiącami przebywa poza miejscem zameldowania.

Adres meldunkowy (tzw. policyjny) jest wykorzystywany jako jeden z elementów identyfikujących tożsamość i ułatwiających odnalezienie obywatela lub dotarcie do niego z informacjami administracyjnymi i urzędowymi.

To co z założenia miało być (i pewnie kiedyś było) zaletą coraz częściej okazuje się być wadą. Z jednej strony ludzie coraz mniej przebywają w miejscu zameldowania, przez co bezpośredni kontakt z nimi jest utrudniony, kosztowny i opóźniony. Z drugiej strony dostęp do ich adresu zameldowania jest coraz częściej nadużywany przez natrętnych/niechcianych dystrybutorów ofert wyłudzających czas i pieniądze z budżetu gospodarstwa domowego obywatela.

Jestem przekonany, że zmiana systemu identyfikacji i ścieżek dotarcia do obywatela (głównie w celu wymiany informacji, a nie kontaktu w sensie fizycznym) choć nie pozbawiona mankamentów, przyniesie wiele korzyści.

Poniżej dwie z nich:

olbrzymie oszczędności na kosztach administracyjnych i pocztowych: korespondencja urzędowa i handlowa po zmianach w przepisach prawnych zamiast na adres zamieszkania/zameldowania (domniemanego przebywania) mogłaby być wysyłana na internetowy adres poczty elektronicznej obywatela i traktowana jako doręczona (oczywiście po spełnieniu określonych w ustawie warunków)
Na samych postępowaniach sądowych i administracyjnych oszczędność czasu, ludzkiego wysiłku i papieru wydaje się być niebagatelna

bezpieczeństwo obywateli - osoby postronne nie miałyby wiedzy (i potrzeby ustalania danych) o miejscu przebywania obywatela i jego ziemskim majątku, a równocześnie miały możliwość szybkiego kontaktu z jego gospodarstwem domowym na poziomie wymiany informacji ze skutkami prawnymi.

Reasumując: Każdy obywatel (a także podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną) powinien mieć jeden oficjalny adres pocztowy do celów administracyjno urzędowych wpisany do dowodu (rejestru w przypadku firm).
Osoby sprawnie posługujące się pocztą elektroniczną ze wszelkimi skutkami prawnymi korzystałyby z przypisanego im adresu, osoby niepełnoletnie lub niesprawne za pomocą uprawnionych opiekunów, lub osób urzędowo wyznaczonych (notariusz , kurator, adwokat itp)
Oczywiście poza oficjalnym adresem pocztowym, wpisanym do dowodu (rejestru), każda jednostka miałaby możliwość ustanawiania dodatkowych adresów pocztowych na warunkach obecnie obowiązujących, z potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej , towarzyskiej, edukacji itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cykady



Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 10

PostWysłany: Sro Mar 12, 2014 12:21 pm    Temat postu: rachunek pieniężny sprzężony wirtualnym adresem domowym Odpowiedz z cytatem

Postuluję by każdy obywatel naszego kraju mógł swoje pieniądze deponować pod numerem NIP (sprzężonym z tożsamością i wirtualnym adresem domowym) w departamencie ministerstwa finansów lub wskazanej przez jego kierownictwo instytucji zaufania publicznego wywodzącej się ze struktur naszego państwa.

Uzasadnienie:
Komercyjne instytucje finansowe "odpychają konsumentów od okienek bankowych " i zachęcają do realizowania operacji bankowych samodzielnie przy pomocy Internetu.

Ma to na celu jak sądzę:
1. ograniczenie kosztów operacyjnych banków związanych z wynajmem i organizacją placówek oraz ludzi do obsługi klientów
2. przeniesieniem ryzyka związanego z błędami w realizacji czynności bankowych na klienta
3. zwiększenie skali zysków przysparzanych właścicielom banków i osiąganych z przeciętnego klienta

Jak każde rozwiązanie może budzić niechęć, a nawet sprzeciw, nie tylko wybranej grupy odbiorców ale również społeczeństwa jako całości. Musimy bowiem liczyć się z ryzykiem, ,że z naszego terytorium znikną nie tylko panie i panowie pomagający nam w operacjach finansowych przy okienkach, poszerzając i tak już duże grono ludzi bez stałej pracy i bez pieniędzy.

Kto wie czy niebawem zamiast sympatycznej pani Małgosi czy równie sympatycznego pana Janka z sąsiedztwa naszymi pieniędzmi nie będą sterować Emma czy Jacob, Machiko czy Yuuna jeśli nie beznamiętny automat?

Jak każde pojawiające się rozwiązanie, również i to ma słabe strony, prowadzi do szukania niszy i zmian jakościowych.

Następnym krokiem może być zatem realizacja idei sprzężenia rachunków pieniężnych obywateli naszego kraju z ich wirtualnym adresem domowym.

Skoro coraz większą liczbę czynności operacyjnych i ryzyk związanych z prowadzeniem rachunku ma ponosić klient, to w jego interesie i społeczeństwa na które się składa, leży to by rachunek pieniężny i zgromadzone na nim zasoby były przechowywane na terytorium, które zna i akceptuje oraz pod kontrolą instytucji, która zagwarantuje mu więcej korzyści z deponowanych pieniędzy i ponoszonych nakładów pracy oraz większe poczucie bezpieczeństwa dla niego, rodziny i współobywateli.

Pieniądze deponowane pod "wirtualnym adresem domowym" administrowanym przez instytucję zaufania publicznego ale wyodrębnioną ze struktur naszego państwa, być może nie zmniejszą skali biurokracji ponad tę jaką mają banki prywatne. Mogą jednak wyraźnie poprawić sytuację w budżecie skarbu państwa, bo mniej pieniędzy będących w posiadaniu ludności trzeba będzie pożyczać korzystając z pośrednictwa komercyjnych i coraz bardziej obcych nam banków. Mogą również dać więcej dać więcej satysfakcji obywatelom naszego kraju, którzy wykonując samodzielnie operacje bankowe, chcąc nie chcąc zwiększają liczebność pracowników instytucji finansowych "zatrudnionych na umowach śmieciowych". Pracujących na rzecz banków i im podobnych instytucji w czasie wolnym od pracy (przynajmniej tak ten czas się kiedyś nazywało), bez godziwego wynagrodzenia za poniesione wysiłki, ubezpieczenia i na własne ryzyko finansowe.

Jeśli jako obywatele naszego kraju mamy coraz większą trudność w znalezieniu u nas dla siebie pracy, to niech przynajmniej pracują dla nas tutaj nasze pieniądze.

PS A swoją drogą ustawodawca powinien określić zakres czynności jakimi konsumenta może obarczyć sprzedawca towarów bądź usług bez konieczności zawarcia z nim umowy o pracę i bez obowiązku partycypowania w kosztach ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego skorelowanego z ponoszonymi przez klienta wysiłkami i skalą ryzyka.
W przeciwnym razie w coraz większym stopniu konsumenci w ramach czynności samoobsługowych będą wykorzystywani w roli personelu rezerwowego przedsiębiorstwa. Wykonującego działania pomocnicze i operacyjne w zadaniach realizacyjnych, administracyjnych i serwisowych na rzecz przedsiębiorcy, który w normalnych warunkach i przy zachowaniu norm społeczno-prawnych i fiskalnych powinien zostać obciążony kosztami z tego tytułu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group