Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ekspert "tabula rasa"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arystokretes
Gość

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2010 9:12 pm    Temat postu: ekspert "tabula rasa" Odpowiedz z cytatem

To może być telewizyjny quiz. W grupie osób prowadzących "fachową" dyskusję na zadany (lecz wcześniej im nieznany) temat znajduje się jednostka (opcjonalnie może ich być nawet kilka) pozbawiona materiałów źródłowych, w jakie wyposażono pozostałych uczestników polemiki. Zadaniem współuczestników i telewidzów będzie wskazanie "eksperta tabula rasa", który prowadził rozmowę (spór) jedynie na bazie informacji zdobywanych w trakcie dyskusji oraz własnych wyobrażeń rzeczy stanowiących przedmiot rozważań.

PS oczywiście dyskusja może toczyć się również na antenie radiowej a omawiane zjawisko (wydarzenie, osoba,rzecz) nie występować w rzeczywistości. BS
Powrót do góry
arystokretes
Gość

PostWysłany: Sro Paź 20, 2010 10:24 pm    Temat postu: o (nie)znanym dziele Odpowiedz z cytatem

w wersji programu "tabula rasa" poświęconej dziełom artystycznym np.: filmom, książkom, przedstawieniom teatralnym, dyskutowano by o stworzonych w przeszłości kreacjach, a nawet o produkcjach, które nigdy nie powstały. W drodze losowania każdy uczestnik otrzymałby kartkę z opisem dzieła stanowiącego przedmiot dyskusji. Część informacji na poszczególnych kartkach byłaby taka sama dla wszystkich, a część inna (odnosić się do innych sekwencji, postaci itp). Wyjątek stanowiłaby jedna czysta kartka (tabula rasa) bez jakiegokolwiek opisu, która trafiłaby do jednego z dyskutantów. Jego zadaniem byłoby tak prowadzić dyskusję by pozostali jej uczestnicy i widzowie nie zorientowali się ,że to właśnie on wylosował czystą kartkę , a informacje które przekazał w trakcie dyskusji zawdzięcza współuczestnikom, zaczerpnął z pamięci lub "wyssał z palca"(R)
Powrót do góry
arystokretes z fasonem
Gość

PostWysłany: Czw Lis 04, 2010 1:57 pm    Temat postu: wersja gry towarzyskiej lub edukacyjnej Odpowiedz z cytatem

Tabula rasa – opis i zasady punktacji

W grze „Tabula rasa” uczestnicy zabawy prowadzą rozmowę na wybrany temat, wykazując się znajomością zagadnienia i sprawnością w ujawnianiu osób gorzej przygotowanych do dyskusji, a przede wszystkim osoby, która teoretycznie nic nie wie.

Liczba graczy jest dowolna, dowolna jest też ilość rozgrywek (wszystko zależy od decyzji uczestników zabawy).
Jedna gra może się składać z jednej do kilku(nastu) rund ( jedna runda to jeden temat do dyskusji).

Wszyscy gracze poza jednym (w wersji rozbudowanej gry dopuszcza się by było ich kilku) otrzymują tekst na zadany temat na specjalnie przygotowanych kartach papieru. (opcjonalnie plikach widocznych na ekranach monitorów).

Gracz „Tabula rasa” w przeciwieństwie do pozostałych otrzymuje czystą kartę (w praktyce może być ona zapisana; z tym, że informacje na niej zawarte nie mogą dotyczyć omawianego tematu choć dla zmyłki mogą odnosić się do zagadnienia pokrewnego np. gdy gracze otrzymują opis Warszawy, „Tabula rasa” opis Krakowa).
Karty z informacjami opisującymi dany temat są przydzielane losowo. Każdy z graczy może zostać „Tabula rasa” i to w każdej rozgrywce - jeśli los tak wskaże.
Treści zawarte na kartach poszczególnych graczy składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy informacji ujawnianych wszystkim (poza Tabula rasa) graczom, druga jest poświęcona kwestiom ujawnianym jedynie właścicielowi danej karty.

Zadaniem graczy jest prowadzenie rozmowy na zadany temat w taki sposób by:
1. zorientować się (najlepiej tylko samemu) która z pozostałych osób jest Tabula rasa
2. uniknąć podejrzeń ( a tym bardziej wskazań) innych graczy, że samemu jest się Tabula rasa
Możliwe są dwie opcje gry: taka, gdzie tabula rasa po każdej rozgrywce się ujawnia i taka, w której tabula rasa nie ujawnia się po każdej rozgrywce, a dopiero na końcu zabawy.
Po kilkuminutowej rozgrywce (czas i liczba rund do ustalenia między graczami) przeprowadza się rozliczenie wskazań. Każdy gracz raz w danej rundzie typuje kto był „Tabula rasa”. Robi to dyskretnie, tak by inni gracze nie zorientowali się kto jest jego faworytem. Swój typ zaznacza na karcie którą otrzymał przed rozgrywką a ujawnia w umówionym momencie, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu rundy.

Zakończenie gry i reguły podliczania punktów.

Z socjologicznego i psychologicznego punktu widzenia przegrywa ten kto zbierze najwięcej podejrzeń ,że jest Tabula rasa choć takiej funkcji nominalnie nie pełnił. Musi zatem więcej pracować nad technikami prezentacji siebie, tematów opracowań i wystąpień, a być może i zasobami swojej pamięci.
Wygrywa „odwrotność przegranego” oraz/lub „Tabula rasa” jeśli liczba wskazań na niego okaże się być zerowa, a przynajmniej nie większa niż na pozostałych graczy.
Z arytmetycznego punktu widzenia wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej punktów , a przegrywa ten kto zbierze ich najmniej (punkty dodatnie i ujemne się sumuje)
Punkty dodatnie otrzymuje się za prawidłowe wskazanie „Tabula rasa” , punkty ujemne za bycie wskazanym i za nietrafne wskazanie:

1. gracz wskazujący: ( może uzyskać +1 lub -1 punkt za swoje wskazanie)

 jeśli prawidłowo wskaże kto był Tabula rasa uzyskuje + 1 punkt
 jeśli nieprawidłowo wskaże kto był Tabula rasa uzyskuje - 1 punkt
2.:gracz wskazany:

Otrzymuje punkty (ujemne) z tego tytułu że ktoś na niego wskazał ,że jest Tabula rasa (bez względu na to czy osoba wskazująca miała rację czy się myliła)

-1 punkt dla gracza na którego wskazano ( za każde wskazanie)

Uwaga: osoba pełniąca rolę „Tabula rasa” również bierze udział w typowaniu osoby pełniącej funkcję „Tabula rasa”. Choć może to wydawać się niedorzeczne (przy jednej osobie w tej roli) ma jednak swój sens w wymiarze psychologicznym i arytmetycznym. W tej grze bowiem wygranym jest nie tylko ten kto zbierze najwięcej dodatnich punktów ( w skrajnym przypadku najmniej ujemnych) ale również ten kto nie jest przegranym albo przegrywa mniej od pozostałych. W jednym z modelowych przypadków każdy może wskazać na kogoś innego (a „Tabula rasa” otrzymuje jeden głos od gracza, którego nikt nie wytypował) przez co (ta) jedna osoba (w tym przypadku) wygrywa. Pozostałe równo przegrywają. „Tabula rasa” wraz z nimi, choć wyjściowo znajdował się w dużo trudniejszej pozycji. By takiej sytuacji uniknąć pozostawia się osobie pełniącej funkcję „Tabula rasa” prawo uczestniczenia w typowaniu i przydziału 1 punktu wybranemu graczowi. Gdy go przypisze akurat sobie otrzyma z tego tytułu 0 punktów (bilans =0 gdyż należy się mu +1punkt za trafne wskazanie „Tabula rasa” i -1punkt za to ,że zostało się wskazanym) , a gdy zdecyduje się przypisać go komuś innemu punkt doliczy się wskazanemu graczowi. Ponadto w jednej z wersji tej gry (z większą ilością graczy) istnieje możliwość pełnienia roli „Tabula rasa” równocześnie przez kilka osób. W innej dobór i prezentacja tematu może być tak przeprowadzona ,że nawet „Tabula rasa” będzie mieć trudność w odgadnięciu swojej roli (zamiast czystej karty otrzyma również tekst tyle ,że na temat pokrewny bądź z całkiem fałszywymi informacjami) . Gra może bowiem zdaniem autora (BS) pełnić funkcję pomocniczą przy utrwalaniu materiałów lub kontroli ich opanowania w działaniach dydaktycznych(np. wybrani uczniowie otrzymują do przeczytania w domu jakiś fragment tekstu do opanowania, a inni go nie otrzymują. Na lekcji przeprowadza się debatę na zadany temat , podczas której wszystkie jednostki muszą wykazać się wiedzą w taki sposób by inni współuczestnicy nie przypisali im piętna Tabula rasa. Zebrane punkty zamienia się na oceny. Dzięki temu wiedzę i umiejętności jej przekazywania a przy okazji inne zdolności personalne każdego z uczniów wyceniają inni uczniowie)
Powrót do góry
arystokretes
Gość

PostWysłany: Sro Lis 30, 2011 10:42 am    Temat postu: gra tabula rasa wersja rynki finansowe Odpowiedz z cytatem

Kilka osób przystępujących do gry otrzymuje najświeższe informacji z rynków finansowych. Mogą to być notowania kursów wybranych spółek i/lub walut, wzbogacone o informacje z systemu Emitent i innych serwisów, komentarze analityków, wypowiedzi polityków. Liczba i charakter informacji byłaby uzależniona od tematu dyskusji i umiejętności graczy. Oczywiście jeden z nich (lub kilku w wersji rozszerzonej) zgodnie z regulaminem gry tabula rasa nie otrzymałby żadnych informacji z tych jakie ujawniono pozostałym. Jak w każdej rozgrywce tabula rasa zadaniem graczy byłoby wskazanie osoby pozbawionej informacji źródłowej.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> inicjatywy, kreacje i innowacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group